Ekonomistler Merkez Bankası’nın kararlarına değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayı Para Politikası Kurulu toplantısını bugün gerçekleştirdi.

Toplantıda politika faizinin yüzde 50’de sabit bırakılması kararı alındı.

TCMB’DEN POLİTİKA FAİZİ DIŞINDA İKİ ÖNEMLİ KARAR DAHA

TCMB ayrıca TL mevduat ve KKM’de zorunlu karşılık oranlarını artırma ve yabancı para kredilerine büyüme sınırı konulması kararı aldı.

TCMB’den yapılan açıklamaya göre kısa vadeli TL mevduat için zorunlu karşılık oranı yüzde 8’den yüzde 12’ye, uzun vadeli mevduat için ise sıfırdan yüzde 8’e çıkarıldı.

Kısa vadeli KKM’de zorunlu karşılık oranı yüzde 25’ten yüzde 33’e, uzun vadeli KKM’de ise yüzde 10’dan yüzde 22’ye yükseldi. Yeni oranlarda tesis tarihi 24 Mayıs olarak açıklandı.

TCMB bununla birlikte zorunlu karşılık faiz ve komisyon uygulamalarında da bir dizi değişiklik yaptı.

Buna göre, KKM’nin TL’ye geçişine ilişkin hedef korundu. Yenileme dahil toplam hedef yüzde 75’e düşürüldü.

Tüzel kişi KKM ile gerçek ve tüzel kişi YUVAM hesapları bir sonraki hesaplama döneminden itibaren geçerli olacak şekilde toplam hedef hesaplamasından çıkarıldı. Toplam hedefin sağlanması halinde KKM için tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranı politika faiz oranının yüzde 40’ına düşürüldü. Yabancı para kredilere aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirilirken sınırı aşan kredi tutarı kadar Türk lirası cinsinden zorunlu karşılığın bir yıl boyunca bloke olarak tesis edilmesine karar verildi.

EKONOMİSTLERDEN MERKEZ’İN KARARLARINA İLK TEPKİLER OLUMLU

Merkez Bankası’nın aylık PPK toplantısının ardından açıklanan kararları ekonomistler sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar ile değerlendirdi.

O paylaşımlardan bazıları şöyle:

Prof. Dr. Emre Alkin:

Sürpriz yok…

Dr. Barış Esen:

Merkez Bankası faizi sabit tuttu ama son dönemde tartışılan 2 konu “mevduat faizi düşüşü ve likidite fazlası” konusunda adım atacağı mesajını verdi.

Prof. Dr. Ali Hakan Kara:

Merkez Bankası enflasyona dair riskleri vurgulayarak gerekirse daha da sıkılaşırım diyor. İsabetli bir iletişim. Bunu söyleyerek son günlerde %47’de gerçekleşen gecelik piyasa faizini, resmi faizi olan %50’nin altına düşürmeme sinyali de veriyor. Likidite düzenlemeleri gelebilir.

TCMB’den asıl günün kararı şimdi geldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir