Kim Kardashian’ın Vampir Bakımından AIDS Bulaştı

Kim Kardashian’ın öncülük ettiği bir akım, “vampir bakımı” olarak bilinen kozmetik uygulama, üç kişiye HIV bulaştırdı. Washington Post’un bildirdiğine göre, bu durum, kanı steril olmayan iğneler veya tekrar kullanılan kan şişeleri aracılığıyla bulaşmış olabileceği üzerinde duruluyor.

HIV teşhisi konulan bir kadının hikayesi oldukça karmaşık; son cinsel partneri negatif çıktı, uyuşturucu kullanmıyordu ve kan nakli geçirmemişti. Ancak, kendisinin ve iki diğer kadının, yüzlerine kendi kanlarının mikro iğnelerle enjekte edildiği “vampir bakımı” olarak bilinen prosedürü uygulattıktan sonra HIV’e bu şekilde yakalandıkları belirlendi.

Bu olay, steril olmayan kozmetik enjeksiyon hizmetleri yoluyla bilinen ilk HIV bulaşma vakası olarak kaydedildi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yapılan bir rapor, lisanssız güzellik merkezlerinin tehlikelerini vurgularken, virüsün dünya çapında milyonlarca insanı enfekte etme yeteneğine dikkat çekti.

İlk vakanın tespitinden birkaç ay sonra, New Mexico’da bulunan VIP Spa’nın lisanssız olduğu ortaya çıktı ve çok sayıda güvenlik ihlali yapıldı. Spa’nın eski sahibi, ruhsatsız doktorluk yapmaktan suçlu bulundu ve ceza aldı.

Vampir bakımı, trombosit açısından zengin plazmayı cilde enjekte etmeyi içeren bir işlemdir. Kim Kardashian’ın bu işlemi Instagram’da paylaşmasıyla popülerlik kazandı ve giderek daha fazla insan tarafından talep gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir